Duālās karjeras stāsts - Patriks Strazds
Patriks ir Latvijas Universitātes (LU) programmas „Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija“ students, kā arī tituliem bagāts airētājs, kas sevi pierādījis nacionālā un starptautiskā mērogā. Plašās atbildes ļaus Patriku iepazīt tuvāk, taču plašāk klausies 5. aprīlī, kad viesosies radio raidījumā "Soli priekšā!".
Kurš no visiem sporta veidiem ir iekarojis tavu sirdi?
Es viennozīmīgi varu teikt, ka mans aicinājums ir akadēmiskā airēšana, bet es uzskatu, ka cilvēkam ir jābūt daudzveidīgam. Kopš es nodarbojos ar airēšanu, es uz sportu skatos pilnīgi citādākā gaismā. Jo jebkurā sporta veidā ir savas nianses, tehnikas un stratēģijas – tādas lietas, ko sporta veidos pamana tikai citi sportisti. Es cenšos sevi izglītot ar regulāriem ieskatiem sporta veidos, ko vēl neesmu redzējis caur sportista acīm. Mans šī brīža favorīts ir sumo.
Kā aizsākās tavas gaitas akadēmiskajā airēšanā?
Man šis stāsts ļoti patīk – jāsāk ar to, ka neesmu sportists, kurš savu sporta veidu izvēlējies mērķtiecīgi. Bērnībā, kā jau daudzi puikas, spēlēju basketbolu, taču tas mani īsti neaizrāva. No basketbola aizgāju un gandrīz divus gadus tikpat kā nesportoju. Vasarā, kādu dienu Jelgavas promenādē pamanīju airētājus, kas pa upi mums ar mammu airēja garām. Pajautāju mammai, kas tas tāds par sporta veidu, uz ko viņa atbildēja, ka tā ir airēšana, ar kuru var nodarboties tepat, Jelgavā. Un tas arī bija viss.
Kādu dienu septembra beigās manā istabā ienāca mamma un teica, ka rīt man būs airēšanas treniņš. Būdams vienkāršs cilvēks, liekus jautājumus neuzdevu. Labi. Ja ir jābūt, tad būšu. Paskatīšos, kas tur notiek. Ja nepatiks, sliktākajā gadījumā neiešu. Aizgāju uz veco airēšanas bāzi, kur tolaik vēl notika treniņi, un sapratu, ka tā man ir pilnīgi jauna pasaule. Pirmkārt, es biju sapratis, ka nodarbošos vai nu ar smaiļošanu, vai kanoe, jo tie abi bija vienīgie airēšanas veidi, kurus tolaik zināju. Taču notika citādi – es sāku trenēties akadēmiskajā airēšanā. Man iepatikās! Sākumā mūs, jauniņos, salika kopā ar pieredzējušākajiem airētājiem četriniekos. Jau pēc pirmajiem treniņiem man rokas bija tulznās, kas, protams, sūrstēja. Pirmais, kam pievērsu uzmanību – man ļoti patika sabiedrība, kurā biju nokļuvis. Tā lēnu garu nedēļas pārauga mēnešos, bet treniņi vēl joprojām sagādāja prieku. Un pirmā pusgada laikā trenere mani jau aicināja uz pirmajām sacensībām.
Cik daudz laika ikdienā velti treniņiem?
Īsā atbilde – tikai treniņam 2-5 stundas dienā, bet man airēšana nav tikai pēcpusdienas aktivitāte – tas ir dzīves veids. Pirms treniņiem ir jāiesildās un pēc treniņiem ir jāatjaunojas un jāizstaipās, kas ir vēl pāris stundas pie režīma. Nepieciešamības gadījumā jāveic vēl papildus atjaunošanās pasākumi – masāža, fizioterapeits, muskuļu pistole. Papildus tam es guļu 8-9 stundas, lai pienācīgi atjaunotos. Nedrīkst aizmirst laika plānošanu, kur vēl jāiestarpina mācības, mazliet sociālās dzīves un citas aktivitātes. Es mācos, lai nebūtu parādu, kas traucē trenēties. Rodas jautājums – kāpēc tad es lasu un katru dienu mācos ko jaunu? Labs sportists nav spēcīgs tikai fiziski, tam sevi jātrenē arī garīgi. Kopumā – airēšanai es veltu absolūto lielāko daļu savas dienas, tas ir kā 24/7 režīms, ko izbaudu.
Cik svarīga airēšanā ir izturība, spēks un tehnika? Kurš no šiem aspektiem, tavuprāt, ir vissvarīgākais?
Šis ir vienkāršs jautājums bez vienkāršas atbildes. Airēšana nav standarta izturības sporta veids, jo 2000m distance ir drīzāk izstiepts sprints. Dažkārt junioru airētāji var satrenēt tikai spēku un izturību, vai ļauties ģēnu dotajām dāvanām, un nobraukt pa priekšu, bet airētājiem, paliekot vecākiem, tas nederēs. Ja divus vienlīdz stiprus un izturīgus airētājus noliks uz starta līnijas, uzvarēs tas, kuram labāka tehnika. Ko ar to vēlos teikt? Manuprāt, vissvarīgākā ir tehnika, bet tas nenozīmē, ka tā nedrīkst kļūt par vienīgo, ko airētājs trenē. Ir jāatrod balanss, kur lielāko treniņu daļu sastāda izturības treniņi, bet tie jāapvieno ar spēku un augstas intensitātes intervāliem.
Ko Tu vēlētos sasniegt ārpus sporta pasaules, kad beigsies aktīvā karjera?
Es visticamāk vecumdienās būšu tas trakais airētājs, kurš airēs tik ilgi, kamēr vien varēšu iekāpt un izkāpt no laivas, bet atbildot uz jautājumu – es neuzskatu, ka man jāsagaida karjeras beigas, lai piepildītu savas velmes. Es vēlos iedvesmot cilvēkus. Ir tik daudzi, kas jau manu sportisko aktivitāšu dēļ ir sākuši domāt par sevis uzturēšanu formā vai iedomāto limitu pārvarēšanu – kā maratona noskriešana. Jo ilgāk būšu, jo vairāk cilvēkus iedvesmošu. Uzskatu, ka tas ir mans mērķis – iedvesmot.
Vai jau no agras bērnības zināji, kas vēlies būt, kad izaugsi liels, vai studiju programmas izvēle bija pilnīgi nejauša?
Patiesībā uzskatu, ka nekad nevar droši zināt, kas vēlamies būt. Tikai tāpēc vien, ka katram ir tik daudz vēl nezināma un neizpētīta. Var droši zināt, par ko nevēlamies būt, ja esam ar to saskārušies, bet nevar zināt: “Vai šis ir tas, ko vēlos? Ja nu ir vēl kaut kas?”. Mana filozofija ir tāda, ka dzīves jēga ir meklēt dzīves jēgu – ir jāver vaļā visas durvis un jāpalūkojas, kas aiz tām stāv, jo pat kļūdas mums sniedz daudz vērtīgas mācības.
Par savu studiju izvēli – vēl pirms savas garīgās izaugsmes es pat apšaubīju, vai vispār vēlos studēt, tomēr bija nepieciešams pieteikties “Vītolu fonda” stipendijai. Bija pieteikuma beidzamā diena, bet, lai pieteiktos, bija jānorāda specifiska studiju programma. Tā nu pēdējā vakarā izgāju cauri visām Latvijas augstskolu programmām. Uzdūros savai – “Starptautiskā komercdiplomātija un komercdiplomātija”. Šī programma ir no visa mazliet! Uzņēmējdarbības pamati, informātika, matemātika, ekonomika, valodas, filozofija – visdažādākās nozares. Šī programma rada iespēju pavērt durvis uz visām pusēm, kas iet roku rokā ar manu daudzveidīgās personības ideju.
Kā izskatās tipiska diena, kad ir gan studijas, gan treniņi?
Gluži vienkārši:
Atkarībā no rīta treniņa, celšos 6:00 vai 7:00, lai paspētu visu, pēc tam paēdīšu brokastis.
9:35 vilciens no Jelgavas (ceļā lasīšu, runāšu ar draugiem vai arī socializēšos ar svešiniekiem).
10:30 lekciju sākums.
14:00 paēdu līdzpaņemtās pusdienas.
16:00 augstskolas beigas.
16:35 vilciens uz Jelgavu (ceļā es mācīšos vai lasīšu, lai mājās mazāk jādara).
18:00 treniņš Jelgavas airēšanas bāzē.
20:30 vakariņas savās mājās.
21:00 sagatavošos nākamajai dienai, vajadzības gadījumā izgatavošu maltīti līdzņemšanai.
22:00-23:00 (atkarībā no rītā celšanās laika) dodos gulēt.
Ko uzskati par TOP 3 bonusiem, kuru sportisti iegūst izvēlētos Duālo karjeru?
Manā pieredzē ir vairāki bonusi, bet šie man ir būtiskākie:
Studiju maksas atlaide – Kad pieteicos augstskolā, es netiku budžeta vietā, bet Duālās karjeras iespaidā man piešķīra 50% studiju maksas atlaidi, tas sakrit ideāli ar Vītolu fonda stipendiju, kuras apjoms sedz atlikušos 50%.
Pasniedzēji ir pretīmnākoši. Nupat esmu atgriezies no trīs nedēļu airēšanas nometnes Spānijā. Nometne norisinājās no 28. februāra līdz 23. martam, tas ir būtiski, jo tieši šajā periodā iekrita “Politikas Zinātnes” kurss. Tas gan sākās, gan beidzās pirms esmu atgriezies, bet ar pasniedzēju individuāli sarunājām, kā varu visu procesu veikt attālināti. Lūk, to es patiešām novērtēju.
Tā ir papildus sabiedrības daļa, kas ne tikai saprot un seko līdzi maniem panākumiem, bet arī paši nodarbojas ar sportu – citi Duālās karjeras sportisti. Šī ir fantastiska pieredze iepazīt citus sportistus un dalīties iespaidos.
Kur tu rodi motivāciju veiksmīgām studijām un labiem panākumiem sportā?
Mana motivācija varbūt ir netradicionāla – sev pašam. Es gribu uzzināt, kāds es varu būt nākotnē, pēc daudziem gadiem. Man ir interese redzēt, ko es varu sasniegt, ja es vienkārši pacentīšos vairāk kā citi. Es vēlos uzzināt savus limitus un pārspēt tos tikai tāpēc, lai es kaut kādā mērā varētu iet gulēt ar domu, ka esmu labāks nekā iepriekšējās dienas vakarā.
Novēlējums sev!
Neveiksmu nav – ir tikai daudzpusīga pieredze, tāpēc nav jēga skumt vai dusmoties, kad kaut kas nesanāk. Labāk to pašu enerģiju ieguldīt attīstībā!
Noslēdzies LR Čempionāts airēšanā Junioriem 19.06.2022
Noslēdzies LR Čempionāts airēšanā Junioriem A, kas norisinājās no 17. līdz 18. jūnijam, Lielupē, Priedaines distancē.
Sacensībās tika sadalīti 6 medaļu komplekti 3 laivu klasēs gan vīriešu, gan sieviešu grupā.
Sieviešu grupā vieninieku laivu klasē uzvaru izcīnīja Evija Freimane, pārairu divnieku laivu klasē uzvaru izcīnīja Kate Agare un Una Krasta, bet pārairu četrinieku laivu klasē uzvaru izcīnīja Evija Freimane, Helēna Garkāja, Ariana Alksne un Emīlija Anna Jasaite.
Vīriešu grupā vieninieku laivu klasē uzvaru izcīnīja Patriks Strazds, pārairu divnieku laivu klasē uzvaru izcīnīja Andrejs Kļaviņš un Patriks Strazds, bet pārairu četrinieku laivu klasē uzvaru izcīnīja Andrejs Kļaviņš, Patriks Strazds, Valters Sējāns un Emīls Niks Donovs.
Pilnu rakstu lasīt šeit
Intervija ar Ata un Balvas Bredovsku stipendiātu Patriku Strazdu. 21.02.2025.
Vītolu fonds
Mūsu stipendiāti ne tikai izceļas ar akadēmiskiem sasniegumiem, bet arī panākumiem sportā! Viens no viņiem ir Ata un Balvas Bredovsku stipendijas saņēmējs Patriks Strazds, kura sirdslieta ir akadēmiskā airēšana.
Patrikam ir lieli mērķi – viņš trenējas, lai startētu 2028. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Losandželosā! "Ir tikai viens veids, kā noskaidrot, vai tas ir iespējams – jāturpina strādāt un trenēties vēl vairāk!" saka Patriks.
Paralēli smagajiem treniņiem Patriks studē Latvijas Universitātē, apgūstot starptautisko ekonomiku un komercdiplomātiju. Pateicoties saņemtajai Ata un Balvas Bredovsku stipendijai, Patriks var koncentrēties studijām un turpināt karjeru sportā. Arī stipendijas dibinātājs Atis Bredovskis no Kanādas savulaik nodarbojās ar airēšanu. Savas pirmās sacensību godalgas viņš ieguva jau 1951. gadā. Vēlāk, 1964. gadā, piedaloties Ziemeļamerikas meistarsacīkstēs airēšanā, viņš izcīnīja vairākus kausus.
Pilnu rakstu lasīt šeit
Sveikti sportisti par sasniegumiem jūnijā. 19.07.2023
Lai popularizētu sportu un Jelgavas sportistu sasniegumus, 19. jūlijā pie Jelgavas sporta halles sveikti mūsu pilsētas sportisti un viņu treneri par sasniegumiem jūnijā.
Izvērtējot apbalvojumam pieteikto sportistu sasniegumus, ik mēnesi viens sportists un viena sportiste pieaugušo un junioru/jauniešu grupā saņem īpašu apbalvojumu “Mēneša labākais sportists”, bet pārējie – Pateicības rakstu. Šoreiz tika sveikti 24 sportisti un 12 treneri. “Nākot uz šo pasākumu, redzēju stadionā trenējamies bariņu jauniešu, un tas man raisīja asociācijas ar filmu “Sapņu komanda”. Bet arī jūs katrs esat daļa no sapņu komandas konkrētajā sporta veidā, un jūsu panākumi mūs, jelgavniekus, iedvesmo,” viņus sveicot, teica Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne.
AIRĒŠANA
Labi panākumi arī Jelgavas BJSS airētājiem Patrikam Strazdam, Valteram Sējānam, Emīlam Nikam Donovam un Jānim Eglājam, kuri starptautiskā regatē “Dzintara airi” izcīnīja 2. vietu un Latvijas U-19 čempionātā – 1. vietu pārairu četriniekā 2000 metru distancē. Patrikam vēl 1. vieta vieniniekos 2000 metru distancē gan “Dzintara airos”, gan Latvijas U-19 čempionātā. Valteram vēl 2. vieta “Dzintara airos” pārairu divniekos 2000 metru distancē pārī ar Emīlu Niku Donovu un abiem arī 1. vieta Latvijas U-19 čempionātā pārairu divniekos 2000 metru distancē. Airētāju trenere ir Agita Puriņa.
Pilns raksts šeit
Airētāju četriniekam Eiropas U-19 čempionātā 11. vieta. 24.05.2022.
Eiropas U-19 čempionāts airēšanā notika 21. un 22. maijā Itālijas pilsētā Varēzē. Latviju čempionātā pārstāvēja Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas pārairu četrinieks. “Šīs mūsu četriniekam bija pirmās nopietnās Eiropas mēroga sacensības. Viņi 2000 metru distanci čempionāta laikā noairēja trīs reizes. Vispirms priekšbraucienā, kurā izdevās uzstādīt personīgo rekordu – 6:07,98 minūtes – un iekļūt pusfinālā. Pēc pusfināla mūsu komanda iekļuva B finālā, kurā sportisti cīnās par 7.–12. vietu. Un tad arī fināla brauciens,” Jelgavas pašvaldības iestādei”Sporta servisa centrs” pastāstīja Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas airēšanas trenere Agita Puriņa. Kopumā Jelgavas četrinieks izcīnīja 11. vietu no 14 komandām.
“Protams, būtu jātiek ārā no sešām minūtēm, ja ir labi laikapstākļi, lai pretendētu uz A finālu, bet puiši ieguva fantastisku pieredzi un ir apņēmības pilni iet uz priekšu. Tomēr uzskatu, ka komanda nostartēja labi,” vērtē trenere, piebilstot, ka jelgavnieki bija jaunākā puišu četrinieku komanda.
Pilns raksts šeit
Patriks Strazds aizvada Pasaules U-23 čempionātu airēšanā. 26.08.2024.
18. augustā Patriks aizvadīja pirmo posmu, kur 2000m distanci noairēja 7 minūtēs un 16.33 sekundēs. Iedzīšanas braucienā Patriks Strazds finišējā 5. pozīcijā ar rezultātu 8:07.25min. Rezultāts ļāva kvalificēties C/D pusfinālam, kurā 6 cilvēku konkurencē LU students finišēja 4.pozīcijā. Kopā pusfināla distancē Patriks pavadīja 7:54.49min, kas deva iespēju iekļūt D finālā. 22. augustā tika aizvadīts D fināls, kurā pēc veiksmīga brauciena tika iegūts trešais labākais rezultāts D finālā - septiņas minūtes un 27,57 sekundes. Brauciena uzvarētājam kanādietim viņš zaudēja 9,53 sekundes, bet otrās vietas ieguvējam japānim - 8,35 sekundes.
Patriks atklāj, ka nākotnē vēlas uzkāpt uz pjedestāla: "esmu teju pilnīgi apmierināts ar savu rezultātu, jo nācās aprast ar laika zonu maiņu, izmantot īrētu laivu, pie kuras nācās pierast, kā arī savās pirmajās U23 sacensībās biju viens no jaunākajiem dalībniekiem. Mans mērķis ir ar katru gadu cīnīties par labāku finālu, lai savā beidzamajā U23 gadā varu pretendēt uz vietu pjedestālā.
Lepojamies ar talantīgajiem un centīgajiem LU studentiem!
Pilns raksts šeitDuālās karjeras airētāji Latvijas Republikas čempionātā izcīna godalgotas vietas. 06.10.2024.
Apmēram četrus kilometrus garajā distancē, kurā startēja 19 dalībnieki, Patriks ierindojās 2.vietā ar rezulātu 13:57min no 1.vietas ieguvēja atpaliekot nedaudz vairāk kā sešas sekundes. Laura Pohevica veicot 3,5 kilometru garu distanci finišēja ar trešo labāko laiku desmit dalībnieču konkurencē. Lauras laiks finišā bija 15:50.6min.
Laura atzīst, ka lieliskajam rezultātam atdeva visus sasvus spēkus: “Šogad šīs sacensības neierasti notika rudenī jau uz sezonas beigām, parasti LR čempionāts garajā distancē notiek pavasarī un ir jāveic 6km distance. Šogad tie bija aptuveni 3,5km. Kopumā par sacensību rezultātu esmu apmierināta. Distancē jutos ļoti labi un darīju visu, kas bija manos spēkos, kas veiksmīgi rezultējās ar 3.vietu. Tagad vēl atlikušas pēdējās sezonas sacensības uz ūdens Lietuvā un tad jau sāksies ziemas sezonas darbs.”
Sveicam!
Pilns raksts šeit
Četri Jelgavas airētāji kļūst par Latvijas ziemas airēšanas čempioniem
Latvijas ziemas čempionātā airēšanā, kas notika Jelgavas sporta hallē, Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņi izcīnīja astoņas medaļas, tostarp četras zelta, informā pilsētas Sporta servisa centrs.